W gąszczu szczoteczek do zębów
Elektryczne, soniczne, twarde, miękkie….. Jak się w tym wszystkim połapać i jak wybrać najlepszą szczoteczkę dla siebie? Postaramy się rozjaśnić Wam, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje szczoteczek i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze. Może dzięki tym informacjom ułatwimy Wam zakup następnej szczoteczki do zębów. Zaczynajmy!
Szczoteczki do mycia zębów możemy podzielić przede wszystkim na szczoteczki manualne i szczoteczki elektryczne.
Szczoteczki elektryczne
Cechą szczoteczek elektrycznych jest wielofunkcyjność, polegająca na skutecznym i bezpiecznym czyszczeniu zębów. Mogą mieć też kilka ciekawych funkcji ułatwiających korzystanie.
Czujnik siły nacisku
Zachęcamy, by wybierać szczoteczkę posiadającą wizualny czujnik siły nacisku, określający, jak mocno przyciskamy szczoteczkę do powierzchni zębów.
Spora część pacjentów ma z tym problem i dotyczy to zarówno szczoteczek manualnych, jak i elektrycznych.
Jak dokładnie działa ten czujnik? Kiedy myjemy zęby szczoteczką elektryczną i zbyt mocno dociśniemy ją do zęba, zapali się czerwona lampka (ring) umiejscowiona na rękojeści szczoteczki. W technologii ORP (o której dowiecie się za chwilę) szczoteczka zredukuje liczbę oscylacji-rotacji i wyłączy ruch pulsacyjny. Gwarantujemy, że po kilku takich sygnałach szybko nauczycie się, jaka powinna być siła nacisku:)
Kontrolowany czas szczotkowania
Ważnym elementem funkcjonalności szczoteczek elektrycznych jest kontrolowany czas szczotkowania.
Z tym tematem wiąże się… telefon:) Zapewne zadacie pytanie, Po co używać telefonu w trakcie mycia zębów?
Otóż, firma Oral-B pozwala na zainstalowanie w telefonie bezpłatnej aplikacji, która w czasie rzeczywistym kontroluje, w jakim obszarze myjemy zęby i jak długo tą czynność wykonujemy. Całe uzębienie podzielone jest na sześć obszarów, z których każdy nieoczyszczony oznaczony jest na niebiesko. Po upływie odpowiedniej ilości czasu, obszar zmienia kolor na biały, co jest dla nas informacją, że wyczyściliśmy go prawidłowo.
W przypadku szczoteczek elektrycznych zęby należy szczotkować przez 2 minuty, a aplikacja pomoże nam osiągnąć ten czas.
Pierścień Smart Ring
Dodatkowe funkcje szczoteczek elektrycznych to zmiana koloru pierścienia Smart Ring, informująca o zużyciu końcówki i przypominająca o jej wymianie. Dzięki aplikacji, możemy również wysłać raport z mycia zębów swojej higienistce. Zachęcamy do wypróbowania:)
Rodzaje szczoteczek elektrycznych
Szczoteczki elektryczne możemy podzielić ze względu na użytą w nich technologię. Rozróżniamy 4 najpopularniejsze grupy, które za chwilę opiszemy:
- oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna,
- oscylacyjno-rotacyjna (dedykowana głównie najmłodszym)
- soniczna,
- ultradźwiękowa.
1. Technologia oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna (ORP)
Określana jest technologią 3D, z uwagi na ruch główki szczoteczki w trzech wymiarach przestrzennych (do przodu i do tyłu oraz w przód i tył). Okrągła główka szczoteczki wykonuje ruch do jednego obwodu koła i ruch pulsacyjny. Więcej informacji znajdziecie np. na tej stronie: http://perio.org.pl/5-1-szczoteczki/
Ruch pulsacyjny pozwala na rozluźnienie płytki nazębnej, a ruch oscylacyjno-rotacyjny na usunięcie jej z powierzchni zęba. Mała okrągła główka idealnie dopasowuje się do kształtu zębów. Naszą ulubioną jest końcówka Sensi Ultra Thin do szczoteczek elektrycznych Oral B.
Na rynku jest wiele modeli szczoteczek ORP zarówno dla dorosłych i dzieci, naszą propozycją jest Oral-B:), natomiast w dalszej części “szczoteczkowych podróży” wymienimy inne firmy, również zasługujące na uwagę.
Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych wiodących producentów, aby dopasować model szczoteczki do swoich potrzeb.
2. Technologia oscylacyjno-rotacyjna 2D
Technologia oscylacyjno-rotacyjna 2D, jak wspomnieliśmy wcześniej, dedykowana jest przede wszystkim dzieciom. Stosuje się ją również w podstawowych modelach szczoteczek elektrycznych dla dorosłych np. Oral-B Vitality.
Częstotliwość ruchów jest dużo mniejsza niż w 3D, a bateria wystarcza na około 7-10 dni. Wszystkie okrągłe końcówki są kompatybilne z wszystkimi modelami szczoteczek Oral-B 2D lub 3D. Nie zapominajcie o wymianie końcówek co 3 miesiące!
3. Technologia soniczna
Technologia soniczna wprowadza ruch główki szczoteczki z boku na bok. Kształt główki szczoteczki jest podłużny i przypomina szczoteczkę manualną. Dostępnych jest kilka rodzajów końcówek z włosiem twardym, średnim i miękkim. Szczoteczki soniczne mają wbudowany timer, informujący o upływie 2 minut. W modelach zaawansowanych zastosowano baterię litowo-jonową, która pozwala używać szczoteczkę do 2 tygodni bez ładowania.
Większość modeli posiada kilka trybów pracy, pozwalających na ustawienie intensywności ruchów szczoteczki. Na rynku znajdują się szczoteczki wielu producentów, Oral-B, Seysso, Philips, Feelo. Bardzo ważne podczas używania tego rodzaju szczoteczki jest prawidłowe przyłożenie końcówki do powierzchni zębów. Instruktaż przeprowadzony przez higienistkę byłby nieodzowny.
4. Ultradźwięki
Kolejną technologią stosowaną w szczoteczkach elektrycznych są fale ultradźwiękowe. Szczoteczki tego typu wykorzystują fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1,6Mhz i w ten sposób wspomagają mechaniczne usuwanie płytki nazębnej. Na polskim rynku taką szczoteczką jest np. Megasonex oraz Emag AG.
Szczoteczki manualne
Szczoteczki manualne dzielimy ze względu na twardość włókna:
- twarde
- średnie
- miękkie
Każda szczoteczka ma na opakowaniu oznaczoną twardość. Zazwyczaj polecane są włókna miękkie lub średnio twarde. Między poszczególnymi modelami i firmami będzie wiele różnic np. kształt włókien, główki, liczba pęczków włókien i ich ustawienie oraz rodzaj uchwytu.
Rekomendujemy szczoteczki o równej wysokości miękkich włókien z ich jak największą liczbą. Przykładowym producentem takich szczoteczek może być Curaprox (to te fajne, kolorowe szczoteczki na zdjęciu poniżej) czy Elgydium. Aby uzyskać ten sam efekt czyszczenia co przy szczoteczkach elektrycznych szczotkowanie powinno trwać minimum 3 minuty.
Zbyt szybkie niszczenie włókna (włosia) w okresie 2-3 tygodni, powyginane i rozchodzące się na boki, oznacza, że za mocno dociskacie szczoteczkę podczas mycia zębów.
Włosie szczoteczki manualnej powinno wystarczyć na okres ok. 3 miesięcy. Pamiętajcie! Mycie zniszczoną szczoteczką jest po prostu nieskuteczne, a duży nacisk podczas mycia spowoduje uszkodzenie dziąseł i zębów.
Znaczenie ma technika szczotkowania, a nie siła, z jaką przykładamy szczoteczkę do zębów.
Jaki rodzaj szczoteczki do zębów jest najlepszy?
Niestety odpowiedź brzmi: to zależy.
Podczas używania szczoteczek manualnych kluczowe są umiejętności i prawidłowa technika, której należy się nauczyć.
Trzeba się mocniej napracować niż w przypadku szczoteczek elektrycznych, które są w stanie wykonać około 50 tys.ruchów na minutę, a szczoteczka manualna ok. 600 ruchów na minutę. Jedne i drugie należy wymieniać z podobną częstotliwością. Zarówno szczoteczką manualną, jak i elektryczną możemy skutecznie umyć zęby, ale w przypadku ręcznej wymaga to od nas więcej czasu, zaangażowania oraz sprawności manualnej.
„Dla mnie ważnym elementem w wyborze szczoteczki była wytrzymała bateria. Mojej szczoteczki mogę używać przez ok. 2 tygodnie bez ładowania, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem!
Modelem, którym myję zęby i z całym sercem mogę polecić jest Oral-B Genius. Pamiętajcie! Aplikacja nie jest potrzebna. Jeżeli macie ograniczony budżet i połączenie z aplikacją nie jest Wam potrzebne – wersją ekonomiczną będzie Oral-B Pro. Zaletą tych szczoteczek jest niewątpliwie mała główka, która dopasowuje się do każdej powierzchni zęba.” – mówi jedna z naszych higienistek, Dominika.
Korzystając z okazji, zachęcamy do korzystania z wizyt u higienistki stomatologicznej, która nauczy i pokaże prawidłową technikę mycia zębów dla każdego rodzaju szczoteczki, bo dobra szczoteczka to ta, której używamy prawidłowo i regularnie …a zatem do dzieła:)
Na wizytę u Dominiki, Soni lub Agnieszki umówicie się dzwoniąc lub wysyłając smsa na nasz numer: 601 505 334 Naprawdę wart o!